Len tak o vysnívanom PDA

Pretože je víkend, zverejňujem niekoľko starších až prastarších článkov, ktoré som publikoval v prvej verzii blogu. Jedným z dôvodov je aj ten, že chcem tieto články preniesť do nového systému, aby som mohol staré a nezáplatované CMS vypnúť. Tiež si myslím, že mnoho mojich súčasných čitateľov tieto články nečítalo a bola by škoda, keby zapadli do zabudnutia. Tento článok vyšiel dňa 21. 03. 2004 (432 x prečítané)

Ako by malo vyzerať moje obľúbené PDA? Malo by byť lacné. Cena je dosť rozhodujúca. Ak sa PDA stane masovou záležitosťou, bude viac programov, viac … no všetkého, cena by mohla klesnúť. K tomu sme ale zatiaľ dosť ďaleko. K splneniu nasledovnej charakteristiky chýba už snáď len vôľa výrobcov.

Screenshot starého webu (4M)
Screenshot starého webu (4M)

  • RAM trebárs 255 MB
  • ROM na operačný systém napríklad 32MB. Mrkvosoft by už nemal zvyšovať nároky nových verzií na veľkosť ROM. Doterajšia prax ukázala, že ak sa chce a musí, dá sa urobiť úsporný zdrojový kód.
  • ROM užívateľsky dostupná tak asi 255MB. Nechápem dôvod, prečo by vlastne mala existovať nejaká RAM závislá na permanentmom pripojení na zdroj energie.
  • Procesor nemusí byť ani ktovieako lepší. Pozerať na PDA nejaké super kvalitné a dlhé video je somarina. Takže stačí súčasný bežný
  • Obrazovka: Dotyková, odolná proti škrabancom, krásne čitateľná počas dňa bez podsvietenia. Po tme to podsvietenie akceptujem. Lampáš sa vždy hodí. Veľkosť zobrazovacej plochy v pohode stačí tak ako teraz 6×8 cm. Je to otázka ergonómie.
  • Akumulátor: Tak asi 3000 – 4000 mA, teda, aby vydržal prehrávať MP3 aspoň 10 hodín v kuse. Nie že by som to tak dlho vydržal počúvať, ale 255 MB karta vydá na 5 hodín muziky a je treba, aby aj po tých piatich hodinách bolo PDA pripravené fungovať
  • Krabička: Príjemná na dotyk. Test odolnosti: pád z dvoch metrov na kachličky, prisadnutie na stoličke. Toto by malo PDA vydržať. Tak isto by sa hodila odolnosť proti vlhkosti. Vodotesnosť (káva, čaj, kola) vyslovene nevyžadujem, ale potešila by. Ale hlavne, žiadne mechnické časti, ktoré sa opotrebujú bežným používaním za dva mesiace.
  • Rozšíriteľnosť: Klasické USB plus ovládače pre normálne PC (MAC) periférie. Chápete? Pripojím USB klávesnicu, tlačiareň, USB flash disk a tak…
  • Komunikácia: Bluetooth, WIFI, GSM/GPRS. Nie že by to mal byť môj telefón, ale keď už to mám v rukách, tak to má vedieť všetko. VoIP telefónia je samozrejmosťou.
  • Sloty: určite minimálne dva. CFII podmienkou! ten druhý trebárs SD.
  • Synchronizačná kolíska: predpokladám synchronizáciu cez Bluetooth, ale na stole by bolo fajn PDA do niečoho pekného položiť. A je tu ešte jeden dôvod, prečo je kolíska potrebná: toho elektrického dobíjacieho kábla sa nedá len tak zbaviť. Aj keď čosi o tom píšem ďalej, v perifériách. Kolíska by mala byť skôr dokovacou stanicou. Pripojenie veľkého monitora, klávesnice a myšky.
  • Periférie: Solárno-mechanická (na kľuku) dobíjačka; CF tak 1GB by bolo fajn. Ak by mala viac, strácal by som prehľad čo mám kde uložené.

Pri svojich úvahách vychádzam zo súčasnej ponuky na trhu. Ako tak na to pozerám, je to len optimalizácia dnešných technologických možností. Tento popis určite nemá byť zasneným pohľadom do budúcnosti. Skôr nemou otázkou: Prečo sa vyrábajú somariny namiesto poriadnych a použiteľných prístrojov pripravených slúžiť desať rokov bez dodatočných investícií..