Chlapci z Facebooku nevedia čo robia! Je to naozaj zle?

V jednej diskusii pod jedným mojim zápiskom na Facebooku ma ktosi presviedčal:

170 milionů uživatelů, pochybuju, že by kluci z FB úplně nevěděli co dělají

Je to argument ako hrom, to uznávam. Vrámci výrokovej logiky a filozofickej dišputy je takýto argument  samozrejme považovaný za slaboduchý a ako taký vyškrtnutý zo zápisu. No v rámci marketingu je to ten najsilnejší argument, aký môže projektový manažér použiť.

Vôbec nezáleží na bezchybnosti

Vrámci prvého dojmu som napísal zhodnotenie: Je to pomätená expresia bohatej databázy.

A po celovíkendovom intenzívnom skúmaní a používaní sa v každej funkcii objavili ďalšie absurdnosti. Vymenúvať ich nebudem. Je to súkromný firma, ak chcú bugreport,  cením si ho na 490 € [wp_cart:Bugreport Facebook:price:490:end] . No utvrdilo ma to v presvedčení, že kluci fejsbúkoví netušia ako ich vlastná aplikácia funguje a čo to vlastne naprogramovali a prečo sú informácie tam kde sa zobrazujú.

Ale je to skutočne zle?

Toto je tá kardinálny otázka. Pre koho je to zle? Pre užívateľov? Pre trendy internetu?

Nový Facebook pre mňa odstránil všetky veci, ktoré mi na ňom vadili, som vyslovene spokojný, z čoho sa asi dajú vyvodiť dva závery: 1. som úplne typický užívateľ FB, 2. FB odviedol sakra dobrú prácu.

A takýchto sú tie milióny. To je ten rozdiel v myslení B2C a B2B.

Vrámci myslenia B2C je to vždy o prečkaní reakcii na zmenu. Psi štekajú pretože nastala zmena, nie preto, že karavána ide iným smerom. Nesmiete ukázať slabosť. Dodatočné vysvetľovanie a zdôvodňovanie je jej prejavom. Sebaobhajovanie je samovražedný nástroj.

Facebook narástol do rozmerov, kedy už čokoľvek jeho vývojári urobia, neuškodí mu to. Možno by sa našlo pár paralel z cestou, ktorú počas svojej existencie prekonal Google. Možno Facebook nie je až tak jedinečný projekt, ktorý v histórii nemá obdobu. Možnmo je to taká tá kategória v ktorej sú Microsoft, Coca-cola, a iné mega a globálne značky. Ľudia sa namotávajú dovnútra, pretože sú tam ich známi. Ak sú tam priatelia, tak je tá služby pre nich užitočná v duchu: Nevidel som ťa sto rokov. Tento FB je super že som ťa našiel. Aj mne sa to stalo niekoľkokrát.

Všimli ste si, je to rovnako ako s Google. Ani to už nie je firma zaoberajúca sa vyhľadávaním, ale je to reklamná agentúra. Ani Facebook nie je už komunikačný nástroj, ale vyhľadávanie ľudí.

Nový Facebook je kritizovaný za B2B chyby ľuďmi, ktorí robia B2C biznis.

A pretože narástol do takých rozmerov, všetci, ktorý na Facebook pozerajú ako na svojho B2B partnera len zaškrípu zubami a prerobia stránky, zmenia koncepciu marketingového pôsobenia, zahodia doterajšie skúsenosti so správaním sa ľudí vo Facebooku, ale neodídu.  Bol by to veľký luxus ignorovať službu, ktorá sa s stáva nosičom návštevnosti podobným SERP-u Google.

Facebook je už v takom rozmere, že si formálne okašľanie tretích strán môže dovoliť. Akokoľvek navonok vykrikujú, aký je ten nový Facebook grc (a to teda z pohľadu B2B je!), stále uvažujú, ako tých užívateľov vo Facebooku presvedčiť, aby otvorili peňaženky pre nich. Len by som ich nabádal, aby netlačili svojich užívateľov dovnútra. Už by  ich odtiaľ nemuseli vytiahnuť. O riziku, že po ďalšej veľkej dizajnérskej zmene ich zas automaticky stratia ani nehovoriac.

Otázka je, čo by sa muselo stať, aby začala krivka počtu užívateľov Facebooku klesať a následne sa na Facebook vykašľali aj markeťáci tretích strán. To v tejto chvíli vie len málokto. Možno by bolo zaujímavé sa pozrieť prečo sa prelievajú medzi značkami pijani coca- a pepsi-. Keby to totiž niekto vedel presne, na základe tejto komparatívnej výhody by postavil svoju aplikáciu a začal by namotávať ľudí do nej.

Východisko poznáme

Stáva sa to opakovane. Ako druhý máte možnosť neopakovať už známe chyby. Je vytvorený segment trhu. Technológie stačí nakúpiť či reverzne vymyslieť. Diely sa vyrábajú masovo, ich cena klesá, stačí urobiť skladačku. Potiaľto by to bolo fajn, ale

Prečo to nespravia aj tí prví?

Druhí, ktorí sa stávajú prvými.

Možno vďaka pozorovaniu vývoja Facebooku sa potvrdí, že odpoveďou na tú otázku je, že Efbínet sa začal požierať.

2 komentáre pri “Chlapci z Facebooku nevedia čo robia! Je to naozaj zle?

  1. Martin, sám musíš vedieť, že nie je pravda, keď píšeš, že „facebook narástol do rozmerov, kedy už čokoľvek jeho vývojári urobia, neuškodí mu to.“. Naposledy minulý mesiac urobil facebook prešľap rozmerov, že museli zacúvať a rýchlo vrátiť zmeny spät. Stopercentne by to urobili aj teraz, ak by sa zdvihla naozaj veľká vlna odporu – ale zdvihla sa len taká malá vlnka, ako som sledoval.

    Celý problém je, že nikto nemôže dizajnovať úspešnú aplikáciu podľa toho, čo ľudia hovoria, že chcú. Pretože po prvé, ľudia takmer nikdy nevedia presne, čo chcú (na to existuje kopec odbornej literatúry :), po druhé, keby aj vedeli, tak potom KAŽDÝ dizajnuje podľa toho svoje aplikácie a nezískaš tým žiadnu konkurenčnú výhodu, ale maximálme vytvoríš šiesty klon twitteru alebo youtube (kto vedel pred piatimi rokmi, že by toľko ľudí chodilo na stránku s takým bordelom ako FB?). Facebook môže byť úspešný len ak dizajnuje podľa toho, čo ľudia nevedia, že ešte chcú, ale keď to budú mesiac používať, zistia, že je to dobre (alebo možno stále budú nadávať – ale stále budú používať 🙂
    Jednoducho, dizajnér musí vedieť, čo presne užívateľom vadí a prečo – to je nevyhnutné. Ale potom musí aj vedieť presne povedať, ktoré z požiadaviek (väčšinu) odignoruje a prečo.

  2. Na tú zmenu podmienok používania som myslel, keď som písal tú časť čo cituješ. Zvažoval som čo sa vtedy dialo. Myslím si, že by užívatelia (asi dvaja) stále nadávali – ale stále používali. Důkaz pochopitelně chybí. 🙂 Tiež som uvažoval, či mám predpovedať podobný osud nového dizajnu (ako výhovorku návratu technické problémy). Nakoniec som si to pre seba uzavrel tak, ako som to napísal v texte.

Komentáre sú uzavreté.