Príspevok zavedenia eura na zmenu cien v roku 2009 bude vraj 0,3%

Vytrhnuté z kontextu a komentované názory jedného guvernéra. Originálny a plný rozhovor vyšiel na pravda.sk a upozornia ma naň služba vybrali.sme.sk Tak čujme, čo sa urodilo:

Keby bol kurz napríklad jedna k jednej, tešili by sme sa veľmi krátko. To by noc v hoteli namiesto 3-tisíc korún stála 3-tisíc eur, kto by v ňom však za tú cenu spal?

Nuž, tí, ktorí by dostali vo výplate z dnešných 35 000SKK nových 35 000€. Alebo prepočet platí len pre ceny a pre platy nie? Vlastne nie, to by sme išli spať do Hiltonu do Paríža. Tam je to za 500€ (triafam od boku) aj s raňajkami do postele. Príklady ťahajú: pred pár rokmi som čítal príbeh o londýnskom hasičovi, čo si kúpil dom za Prahou a dochádza na týždňovky. Ale možno to bolo len PíáR nejakej nízkonákladovej aerolinky. Jeden nikdy nevie.

Z praktického hľadiska by bolo rozumné, keby kurz obsahoval viac núl na konci. Tým však nechcem nič naznačiť.

Jo, my nesmíme ani naznačovat. „A na druhý deň bola menová reforma“, hovoril známy vtip o zlatú mrežu.

Vo verejných financiách nastala výrazná zmena. Je jasne cítiť, že vláda si osvojila znižovanie schodkov verejných financií, chce sa pomerne rýchlo dostať k vyrovmnanému hospodáreniu.

Som netušil, že máme pravicovú vládu.

Kedy by sa mohlo ukázať, či bolo euro pre Slovensko úspechom?
Bolo by veľmi zlé, keby sa prijatie eura začalo hodnotiť podľa toho, či vo februári, marci bude káva stáť o dva centy viac, alebo menej. Aj keď takýto prístup je pre ľudí možno prirodzený. Treba im však vysvetliť, že v roku 2009 na tom nikto nebude výrazne lepšie alebo horšie len pre zavedenie eura. Je to technická operácia bez okamžitého vplyvu na občana. Výhody sa ukážu až po dlhšom období.

Veď to je ako v náboženstve. Dnešné problémy vám vynahradia budúce výhody. Hm, akurát, že peniaze sú časné statky. Takže je samozrejmé, že očakávam časné úspechy. Inak, cítite to naznačenie medzi riadkami?

Naše odhady predpokladajú, že vplyv zavedenia eura na ceny bude maximálne 0,3 percenta

Hm, celkom by ma zaujímala tá druhá časť tej správy, čo našiel premiér ráno na stole.

Prekvapuje ma tiež, že sa objavili negatívne hodnotenia na eurokampaň, že je nedostatočná, že nič nevysvetľuje. Veď hlavná časť sa ešte v podstate ani nezačala.

To na ekonómke neučia manažment a prípadové štúdie o prezentácii dlhodobých a krátkodobých cieľov zamestnancom vrátane modelových rekcii zamestnancov na zmeny?

Dobrý čas na eurokampaň je druhý polrok 2008.

Ale nie, predsa len to vie, že práca vložená do úvodu kampane je na konci zabudnutá a prezentácia musí pokračovať podľa plánu a neimprovizovať.

V januári ľudia zistia, že z 300-eurového dôchodku budú žiť rovnako ako z terajších 10-tisíc. Ale musia to zistiť na základe vlastných skúseností.

Áno, nie je nad vlastnú skúsenosť, že tých dnešných 0,3% je budúca pravda. Ozaj, veď o kurze nesmú ani len naznačovať…

Ak však napríklad ceny pšenice porastú na celom svete, je jasné, že aj výrobky z nej zdražejú. Nemá to však nič spoločné s eurom.

Na toto som zvedavý, ako toto vysvetlia človeku, ktorý si v marci spočíta, že za rovnakú výplatu by mal pred pár mesiacmi 200 chlebov a dnes len 180. Na toho mediálneho mága som naozaj zvedavý. Úprimne. Pretože to nebude mať jednoduché. Veď posúďte sami: Samozrejme, že je to tak, ako hovorí (ten mág), že je to z 0,3% vina eura a z 99,7% vina dotovania výroby bio-palív. O, pardon, tento argument vyvraciame vrámci inej kampane. Nie bio-palivá za to nemôžu, ale globálne otepľovanie je na vine. Júj, ale to zas vyvracia iná kampaň… Myslím, že to skončí pri revanšistických reakcionároch, ale ich plány zhatí naši vepři boubelatí, takže 0,3% sú zachránené.

Neviem si predstaviť, že by si napríklad holič namiesto sto korún vypýtal zrazu 20 eur iba preto, že sa toľko platí v Rakúsku. Veľmi by som sa čudoval, keby mu to nejaký zákazník akceptoval. Služby sú typický príklad, kde rozhoduje ponuka a dopyt a štát do toho nemá prečo zasahovať. Zákazník musí rozmýšľať, či je ochotný toľko zaplatiť, pôjde k inému holičovi, alebo sa ostrihá doma sám. Ak má iné možnosti a napriek tomu zaplatí namiesto sto korún zrazu 20 eur, tak je to jeho osobný problém.

Skutočnosť a tento výrok sa prekrývajú asi tak, ako krivka rozloženia IQ v populácii s parabolou ax2+bx+c, kde a je celé kladné číslo.

Nuž tak. Len pripomínam, že ide o niekoľko tvrdení, ktoré som si vytrhol z kontextu, aby som ich mohol o tehotenských 9 mesiacov konfrontovať s realitou. A potom to bude už aj tak jedno.

Súvisiace:
Prehľad základných zdrojov k problematike prechodu na Euro nájdete na mojej špeciálnej stránke Prechod na Euro – zdroje informácií, ktorá je súčasťou projektu Recept na život.

3 komentáre pri “Príspevok zavedenia eura na zmenu cien v roku 2009 bude vraj 0,3%

  1. Na Euro sa uz tesime 🙂 špecka na X stran pripravena, programatori uz nazhaveny na upravy v CMS a fakturacnom 🙂 klienti uz nedockavo otravuju kazdy den „kedy to uz budete mat hotove?!“ 🙂 Den „E“ prichadza 😉

Komentáre sú uzavreté.