PRP: Neuzatvárajte sa pred svetom keď chcete niečo povedať svetu

Ak chcete niečo povedať či ukázať svetu, nepoužívajte na internete uzavreté riešenia. Naopak, logickým je použiť riešenia otvorené.

Otvorené sú také, kde sa ktokoľvek na svete môže podieľať na prehliadaní vášho obsahu, či interakcii s ním. Uzavreté sú také riešenia, kde len člen (užívateľ) danej služby môže vidieť váš obsah či podieľať sa na interakcii s týmto obsahom.

Typickým uzavretým riešením je Facebook. Len užívatelia Facebooku môžu vidieť a komentovať či inak interagovať s obsahom, ktorý umiestnite do priestoru Facebooku.

Typicky otvoreným riešením je Youtube, blogy, Flickr, Picasa, Twitter, Buzz… Hm, vlastne celý ostatný internet.

Otvorené riešenia sú tiež charakteristické tým, že máte možnosť meniť šírku otvorenosti v kompletnom rozsahu. Teda od úplne otvoreného stavu (všetci vidia, všetci môžu interagovať) cez rôzne stupne nastavení práv (všetci vidia, ale len niektorí môžu interagovať) až po reštriktívne nastavenia (vidia len tí, ktorým to dovolíte).

Existujú ešte superotvorené riešenia. To keď máte kompletne všetko pod kontrolou od hostingu, cez službu až po jej obsah. Napríklad ako ja tento blog.

Áno, Internet je svojím spôsobom tiež len uzavreté riešenie, ak naň pozeráme vyšším kontextom. Jeho obsah je prístupný len ľuďom s prístupom k nemu a schopnosťou porozumieť mu. No približoval sa nádejne k otvorenosti. Žiaľ na tejto ceste nedosiahol stavu limitného priblíženia sa. Dnešný stav je taký, že už len mal donedávna dobre nakročené byť naozaj otvorenou platformou a je na ceste k uzatváraniu sa. Je len na nás užívateľoch, či sa ešte niekedy k otvorenosti zas začne približovať.   Dobrým nástrojom ako to dosiahnuť je používanie otvorených riešení.

Pod čiarou: Dnešná piatková rada je inšpirovaná obmedzenou možnosťou podeliť sa (nedá sa sem vložiť do článku tak, ako je  na internete u videa už obvyklé; nevidíte ho ak nie ste prihlásený do Facebooku) s vami o jedno video, keďže ho užívateľ umiestnil za brány Facebooku.

Tak, tak, sloboda a demokracia… Facebook | Videos Posted by Jožo Pročko: Takto to chodilo pred rokom 1989 [HQ]

2 komentáre pri “PRP: Neuzatvárajte sa pred svetom keď chcete niečo povedať svetu

  1. Uz niekolkokrat som rozmyslal, ze co ma raz donuti sa na Facebook prihlasit. Nie, nechcem coolovo konstatovat, ze Facebook je otras, ze je tam kazdy ony, jednoducho ho ZATIAL nepotrebujem na to, aby som popri inych kanaloch uspokojoval moje komunikacne potreby. Lebo je milion inych sposobov, ako o sebe dat vediet a byt v spojeni, aj cez infernet. Ale parkrat som uz bol v pokuseni, ked niekto organizoval nejaku akciu a ze zaregistruj(te) sa na nasej fejsbukovej stranke a ina moznost neexistuje atd. Fakt som zvedavy, ze co ma zlomi… 🙂

  2. Ops Piki:

    1. ak chcem vidiet posolstvo, nemusim mat ucet na FB, bezne stranky (co ine) mozem teda zalozit aj na nom a kazdy ich uvidi. Aspon mna na to dokladne FB upozornil, ked som konfiguroval Page. Ze ak urobim jeden ukon, uzavriem Page.

    2. moznost reagovat v suvislosti s mojim oznamenim svetu? Je to asi tak zlozite ako ked to vycapim na moju webku. Zalezi na mne, ci nejaky kontakt na seba dam.

    Principialne mas pravdu.

    Ja by som to prekrutil, ak chces vyzerat konzistentne, neries svoje posolstva na prilis vela platformach, ktore umoznuju interakciu pouzivatelov.

Komentáre sú uzavreté.